13th & 15th June - English practice group / Група практики з англійської мови

Started by grahame, Jun 08, 2022, 08:13 AM

Previous topic - Next topic

Linked Events

grahame

This post in English, Russian and Ukrainian
Цей пост англійською, російською та українською мовами
Этот пост на английском, русском и украинском языках



Conversational English - English for Speakers of Other Languages.

Speaking and understanding in English is vital in most jobs, and in daily life in Wiltshire too.  Lessons are available and being provided by different organisations but speakers of other languages still need to practise outside class. Next week, we are setting up two meetings where you can practise with other who are also learning. We will arrange this in small groups, with each group including a mixture of people and abilities, and with suggested subjects to talk about.

At Thatmeetingspace, Melksham Market Place
10:00 - 12:30 Monday 13th June and
10:00 - 12:30 Wednesday 15th June

Anyone from about 15 years old welcome. We are planning this for people who have been on lessons already, but newcomers are very welcome too. Please let me know ( graham@ukraine2uk.info ) know if you will be coming, or it you have any questions.  Big thank you to John Firth for making the venue available for us.

If you find these days useful, we can run further sessions too.



Разговорный английский - английский для говорящих на других языках.

Говорить и понимать по-английски жизненно важно на большинстве рабочих мест, а также в повседневной жизни в Уилтшире. Уроки доступны и проводятся различными организациями, но носителям других языков все же необходимо практиковаться вне класса. На следующей неделе мы организуем две встречи, на которых вы сможете попрактиковаться с теми, кто тоже учится. Мы организуем это в небольших группах, где каждая группа будет состоять из разных людей и способностей, а также с предложенными темами для разговора.

At Thatmeetingspace, Мелкшем Маркет Плейс
10:00 - 12:30 понедельник 13 июня и
10:00 - 12:30 Среда, 15 июня

Приглашаются все желающие от 15 лет. Мы планируем это для людей, которые уже были на уроках, но новички также очень рады. Пожалуйста, дайте мне знать ( graham@ukraine2uk.info ), если вы приедете, или если у вас есть какие-либо вопросы. Большое спасибо Джону Ферту за предоставленную нам площадку.

Если вы найдете эти дни полезными, мы также можем провести дополнительные сессии.



Розмовна англійська – англійська для носіїв інших мов.

Розмова й розуміння англійською є життєво важливим для більшості робіт, а також у повсякденному житті в Уілтширі. Уроки доступні й надаються різними організаціями, але людям, які говорять іншими мовами, все одно потрібно займатися поза уроками. Наступного тижня ми організуємо дві зустрічі, де ви зможете потренуватися з іншими, які також навчаються. Ми організуємо це в невеликих групах, кожна група включає людей і здібності, а також пропонує предмети для розмови.

На Thatmeetingspace, Melksham Market Place
10:00 - 12:30 понеділок 13 червня і
10:00 - 12:30 середа 15 червня

Запрошуємо всіх бажаючих від 15 років. Ми плануємо це для людей, які вже були на уроках, але новачкам теж дуже раді. Будь ласка, повідомте мені ( graham@ukraine2uk.info ) чи будете ви приїжджати, чи у вас є запитання. Велике спасибі Джону Ферту за те, що він надав нам доступ.

Якщо ви вважаєте ці дні корисними, ми також можемо провести додаткові сеанси.
Melksham Town Councillor (South Ward) - special interests including travel and transportation, economy and climate. Retired IT trainer, helping with the Ukraine UK forum